Facebook Twitter DailyMile Blogger Miluju svýho labradora!
Vydal jsem knížku ODZADU! Kupte si ji! Byla nominována na cenu Czech Grand Design 2012!
Pavel Beneš, jeden z největších českých grafiků*

* 15. července 1960

1966-1975
Základní devítiletá škola (1. - 2. třída ZDŠ Podbělohorská, tř. uč. Julie Benediktová, 3. tř. Anna Šafránková, 4. - 5. tř. uč. Eva Trávníčková, 6. - 9. tř. ZDŠ Plzeňská 117, tř. uč. Blanka Pavelcová).
Spolužáci: Karel Bureš, Hana Círová, Hana Černá, Marcela Dubská, Jana Hejlová, Václav Hendl, Lucie Hochmanová, Ivana Horáková, Michal Chlupáč, Miroslav Chromečka, Barbora Jelínková, Karel Koutský, Bořivoj Kopečný, Veronika Kotasová, Ivana Králová, Vlastimil Kroužek, Magda Křížová, Vladimíra Kubelková, Lukáš Kulhánek, Jitka Lauerová, Radim Martínek, Eva Oblezarová, Jakub Pávek, Jiří Plachý, Eva Procházková, Jan Prouza, Ivana Rybová, Emil Růžička, Jan Růžička, Zuzana Sedláčková, Piotr Supruniuk, Jana Šubrtová, Oldřich Vít, Jaroslava Vodičková, Anna Wittingerová, Lubomír Zita a Jitka Žďárková.

1971
Účast na výtvarné soutěži "Očima dětí" s perokresbami "Starý křižník" a "Naši vojáci" (soutěže se mj. zúčastnili také pozdější spolužáci z vysoké školy Martin Ceplecha, Vojtěch Adamec a Zdeněk Šimon).

1972
2. místo v okresním kole výtvarné soutěže "Děti, mír a umění".

1974
1. místo v krajském kole soutěže "Děti, mír a umění".

ZDŠ Plzeňská
ZDŠ Podbělohorská
1975-1979
Střední uměleckoprůmyslová škola v Praze, obor propagace (tř. prof. Jiřina Čermáková, odb. prof. Emil Duras, Ladislav Bauer a Václav Bláha st.).
Spolužáci: Miloš Bárta, Bohdan Beran, Vlastimil Bjaček, Iška Fišárková, Jaroslava Fuková, Hana Hyánková, Jana Chocholoušová, Karin Jechenthalová, Barbora Jelínková, Irena Jirková, Martin John, Lenka Konířová, Renata Kozáková, Vladimír Kotek, Blanka Kotková, Jiří Kouda, Barbara Krejčíková, Marie Lošáková, Marcela Mansfeldová, Michaela Měšťanová, Pavla Michálková, Pavol Müller, David Pohribný, Zuzana Pochmanová, Jiří Řezáč, Ludmila Sahulová, Vladimír Sixta, Borek Strádal, Magdalena Šiklová, Vlasta Štajgrová, Petr Štajnc, Dáša Veselá a Michaela Votýpková.
Maturitní ples
1977-1979
Morbidity group (Miloš Bárta - g, Vladimír Kotek - vln, Jiří Kouda - kbs, Vlastimil Bjaček - ds, P. B. - bg, voc, texty; David Pohribný - texty, Petr Štajnc - maskot, Jaroslav Sloboda - ds) - školní temně mimoúrovňová kapela bez ideálů.

1978
Devastace kulturního sálu Prahy 3 (při obvodním kole Soutěže tvořivosti mládeže Talent '78) po společném vystoupení Endysmedžikbentu (Bohdan Beran - fl; Martin John - bg; Václav Vošahlík - g; Jiří Michálek I. - ds; Jiří Michálek II. - ds; David Janeček - ds; Martin Janíček - ds), WHJ a MG.

Morbidity group in Brno
1979-1985
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, atelier knižní kultury a písma (prof. Milan Hegar a Přemysl Rolčík, odb. as. Jan Jiskra a Otakar Karlas).
Spolužáci: Alena Beldová, Katarína Böhmová, Lačezar Bojadžiev, Lenka Brablecová, Dagmar Bravencová, Klára Brodská, David Cajthaml, Martin Ceplecha, Jindra Cihelková, Zoltán Czwengrosch, Václav Červenka, Eva Frantová, André Hachle, Pavel Homolka, Elena Kárová, Lubomír Keřlík, Stanislav Kiča, Ctibor Klíma, Katarína Köblöšová, Vladimír Komňacký, Jelena Kostková, Ivana Koudelková, Zdeněk Kozák, Helena Krbcová, Vladimír Krninský, Zdeněk Krédl, Iva Kubálková, Jiří Mádl, Aleš Machů, Milan Martiník, Irena Matoušková, Michael Michal, Naděžda Popovová, Jaroslava Procházková, Darina Sabelová, Marie Srncová, Petr Studnička, Zdeněk Šimon, Josef Štefka, Sergej Šturdík, Otakar Tragan, Chrudoš Valoušek, Marta Vožniaková, Michaela Vrátná, Jitka Wernerová a Miroslava Zöllichová.

1980
Organizace a účast na výstavě výtvarníků kolem Klamovky v bývalém bytě paní Šuldesové v dnes již zbořeném obytném traktu DeMartiniho továrny na mýdlo v pražských Košířích.

Ateliér písma

Portrét od maminky, 1984

1980-1981
Křik (Roman Dvořák - bg, sax, voc; Petr Káš - g, voc; Petr Kumandžas - ds; Břetislav Ostřížek - sax; P. B. - sax, voc) - kapela člensky i myšlenkově spojená s legendární Klamovkou.
Křik
1983
Účast na výstavách v Božicích, "1. Konfrontaci" a "Stavu potřebné komprese" v Praze.

1984
Účast na "2. a 3. Konfrontaci" v Praze.

Vlastním nákladem vydána monografie Výběr z díla 1979-1984
(4 číslované exempláře).

1985
Účast na "4. Konfrontaci" v Praze a na výstavě "Proti válce a násilí v Malé Skále.

Konfrontace 3
1985
Vlastním nákladem vydána sbírka poezie Molekuly.

1985-1986
Vojínem absolventem v AUS VN v Praze na Pohořelci, se zařazením kulturní pracovník (služba společně s fotografem Lukášem Jasanským).

1986
Ještě jako voják absolvoval co divák sté své a celkově sté prvé představení "20.10 Právě tady!" Baletní jednotky Křeč v Branickém divadle a společně s Michalem Cihlářem se stali čestnými nehrajícími členy souboru.

Malá Skála
První samostatná výstava plakátů v Klubu v Řeznické v Praze a účast na výstavě "Člověk a zvíře" v Malé Skále. Řeznická
1986-1988
Umělcem v hladovění na Divadelních poutích (soubor Vikýř průběžně tvořili): František Albrecht, Miroslav Babuský, kachna Bilboa, Laco Bóth, Pavel Brušák, Aleš Březina, Jaroslav Capanda, Matěj a Milan a Petr Formanové, Lukáš Fišer, Jan Gogola, Petr Grančič, Rudi Harden, Ondřej Hejma, Vladimír Hercík, Eva Holubová, Roman Hrapko, Irena Hýsková, Miriam Chytilová, Kateřina Jiránková, Mariana a Petr Károvi, Jan Kašpar, Jaroslav Kerner, Alena a Václav Kotkovi, Veronika a Bohumil a Nataša Kleplovi, Pavel Kohout, Václav Koubek, Jan V. Kratochvíl, Jakub Krejčí, Beáta Kršková, Jiří Krytinář, Monika Kyrčivová, Lenka Machoninová, Karel Makonj, Zdeněk Merta, Oldřich Kočí, Pavel Kočí, Martin Martinec, Martin Mejstřík, Luděk Minařík, Antonín Novotný, Arnold Nowak, Tomáš Paul, Kateřina Pavelková, Vít Pavlů, Jiří Reidiger, Jiří Richtr, Genadij Rumlena, Tomáš Rumpl, Jiří Šorm, Marie Šrámková, Václav Štrasser, Karel a Ulla Šulcovi, Vladimír Taussinger, Aram (+2002) a Viktor Ter-Akopowé, Renata Vaňásková, Radim Vašinka, Jindra Vesecký, Lenka Volfová, Iva Vostárková, Michal Weigel, Miroslav Zdeněk, Jana Žemličková a Tomáš Žižka.

1987
Turné Divadelní poutě po Dánsku (Roskilde - v rámci rockového festivalu - a Aarhus).

1988
Zakládající člen Tros Vyperos Negros - příležitostného tanečně-revuálního tria (David Vávra + František Skála + P. B.; odb. asistence Pavlové Lev a Prášil); např. premiéra filmu Pražská 5 Tomáše Vorla na podzim 1888 v pražské Lucerně.

Účast na výstavách "Trienále plakátu" v Toyamě v Japonsku, na "Salonu '88" v Praze a na výstavách v rámci Divadelní poutě v Praze, Bratislavě a v rakouském Kremsu.

Po silvestrovské sázce mezi Evou Holubovou, Václavem Marhoulem a mnou jsem se jako jediný ze zúčastněných stal aktivním nekuřákem

Umělec v hladověníRoskildeTros Vyperos Negros
1989
Samostatná výstava "Benešoviny 1" v Klubu Delta (úvodní řeč Václav Marhoul), a účast na výstavách "Současné grafiky", "Salonu '89", "Značce '89" (všechny v Praze) a "Mail Art" v Pise v Itálii.
Delta
1989
17. 11. byla na statku Petra Kavana založena "Osvětová beseda Český máj se sídlem na Malé Lhotě" (zakladatelé: Petr Kavan, Eva Holubová, Jiří Richtr, Jan Slovák a P. B.).

1990-1993
Společně s Pavlem Lvem kmenovým grafikem v magazínu Reflex (od 1992 ještě s Ivanou Vrátníkovou), art-directoroval Aleš Najbrt.

Beneš, Lev, Najbrt
1990
Účast na výstavách "Mail Art Carnival" v Pise v Itálii; "Pražský listopad a prosinec" ve Štrasburku ve Francii, "Nejkrásnější plakát" v Praze; "Český máj" na Kosti a "Bienále plakátu" v Brně.

1991
Účast na výstavě "Bienále Lahti" ve Finsku.

1992
Výstava "Benešoviny 2" v Klubu na Barrandově, společně se svou ženou Danielou.

1993
Samostatná výstava v Galerii Suterén v Ústí nad Labem a účast na výstavách "Současné grafiky" v Mánesu v Praze, na "Festivalu plakátu '93" v Chaumont ve Francii a na benefičních "Velkých vánocích na Malé Straně" v Praze

Barrandov
1993-1996
Art-directorem ve Story (pomáhali Mirka Doležalová, Martin Müller, Markéta Nováková, František Tomík a Marcela Zewdieová).

1994
Účast na výstavách "Grafiky '94" v Praze, "Bienále užité grafiky" v Brně a "Festivalu plakátu '94" v Chaumont ve Francii.

Mona
1995
Společně s Michalem Cihlářem, Janem Činčerou, Terezou Kučerovou, Tonem Stanem a Filipem Škráškem vyzván k vytvoření Absolut objektu - vznikl tak ABSOLUT VOYEUR; v roce 1998 vznikl v USA plagiát s týmž názvem i obsahem.

1995
Účast na výstavách "Trienále plakátu" v Trnavě na Slovensku, "Sixties" v Montivillers ve Francii a v Prostějově na celorodinné výstavě (s rodiči Danielou a Karlem Benešovými a sestrou Petrou).

1996
Účast na výstavě "Generation der Prager 5" ve Vídni v Rakousku.

1997-2001
Senior-art directorem v reklamní agentuře BBK/Time, od 1999 BBK D'Arcy (vpravo kompletní kreativní tým).

1997-2007
Členem TypoDesignClubu: Petr Babák, Luboš Drtina, Karel Haloun, Filip Heyduk, Pavel Hrach, Clara Istlerová, Milan Jaroš, Jan Jiskra, Otakar Karlas, Ivan Král, Petr Krejzek, Václav Kučera, Klára Kvízová, Zuzana Lednická, Pavel Lev, Tomáš Machek, Josef Malý, Boris Mysliveček, Aleš Najbrt, Robert V. Novák, Marek Pistora, Radomír Postl, Jan Solpera, Luboš Šedivý, Petr Šejdl, Ondřej Šmerda, Pavel Šťastný, Rostislav Vaněk a Zdeněk Ziegler.
Z klubu vystoupil v lednu 2007.

Kreativní tým BBK při práci
1999
Účast na výstavě plakátů "Dream of Century" v Montivillers ve Francii.

1999-2004
Účast na charitativních aukcích filmových klapek u příležitosti Festivalů dětských filmů ve Zlíně (s klapkami PALETOU a AUŠUSEM, CESTOVNÍ, ROCKLAPKOU, NEZVONÍCÍ a ZÁVĚSNÝM POŘADAČEM).

2000
Účast na výstavě plakátů "L'eau pour l'humanité" v Paříži ve Francii a na charitativní akci Galerie u prstenu a Mladého světa "Praha světácká".

2001
Účast na "Festivalu plakátu '01" v Chaumont ve Francii.

Účast na "Festivalu politického plakátu" v Mons v Belgii.

2001-2002
Art-directorem k bývalé slávě marně se vzpínajícího Leonarda.

2002
Účast na "XX. Bienále grafického designu" v Brně.

Od října členem National Geographic Society "za příspěvek na výzkumnou činnost této vědecké a vzdělávací organizace založené v roce 1888 k šíření geografických znalostí a podpoře vědy", podepsáno představenstvo a president společnosti...

V říjnovém čísle FONTu vyšlo interview na téma reklama versus akademičtí umělci...

Takhle mě vidí kolegové
a přátelé...
2003
Ve snaze zúročit zkušenost z branže i z reklamní agentury nabídl trvalou spolupráci ústecké Fakultě užitého umění a designu UJEP ve formě cyklu konzultačních seminářů na téma "Komunikace mezi grafikem, klientem, agenturou a veřejností" aneb "Umění pohybovat se v týlu investora".

Jako novoročenku vydala jeho slovník reklamštiny "Nískejbačet" Jednota tlumočníků a překladatelů. O čtyři roky později (2007) je jeho termín "reklamština" natolik vžitým pojmem, že jej ve své reklamní kampani s Petrem Čtvrtníčkem použil mobilní operátor Vodafone.

2004
Účast na výstavě Art & Interior v Národní galerii v Praze (Veletržní palác) v rámci expozice TypoDesignClubu.
Vidím vás...
2005
Od března do srpna se vloudil do redakce v únoru vzniklého "světa ve Vaší dlani" - jako art-directora jej ve své tiráži měla Epocha.
2005
Od září vede Atelier vizuálního designu na Fakultě užitého umění a designu na UJEP v Ústí nad Labem.

Stal se členem Sdružení Bienále Brno.

2006
Od 13. 6. do 9. 7. samostatná výstava UAL v kavárně Lucerna: kolekce plakátů ve velké většině vzniklých pro tuto výstavu.Úvodní slovo Tereza Boučková.
2006-2007
Od září vyučuje na Střední škole reklamní tvorby Michael verbální a neverbální komunikaci budoucí designéry s komerčními subjekty nazývanými klient či investor.
Od října 2006 do konce června 2007 se koná v Národním muzeu velkolepá výstava Lovci mamutů, k níž přispěl výstavní grafikou, grafikou propagační kampaně, katalogem a spoustou doplňkových tiskovin včetně autorské knížky Jak ulovit mamuta. Rovněž se textem o fenoménu umění stal spoluautorem scénáře...
Pro velký zájem byla výstava prodloužena do 2. září 2007! Tedy - ne že by na tom měl zásadní podíl, ale je příjemné být byť nepatrným spolutvůrcem jednoho z nejúspěšnějších výstavních projektů mnoha posledních let... a v soutěži Gloria Musaealis 2006 získala expozice 2. místo.

Čím dál tím častěji se objevuje na rautech, večírcích a ývntech v roli zručného a vyhledávaného karikaturisty.

2007
V dubnu byl k vidění výběr z loňské výstavy plakátů v pražském Café Therapy, který provozuje Sananim. Úvodní řeč pronesli pánové prof. Kamil Kalina a Mgr. Jiří Richter.

V červnu na pražském Quadrienále křest knihy Nachové plachty na lodi Tajemství, kterou graficky upravil. Autory publikace archivu projektu bratří Formanů jsou Ivan Arsenjev, Irena Vodáková a Matěj Forman, vytiskl ji KANT v tiskárně DISK Davle, vydavateli byly svorně instituce Divadlo bratří Formanů, Divadelní ústav a nakladatelství Torst.

Léto 2007

Vodafone použil jeho termín "reklamština" ve své reklamní kampani.

Pro Národní muzeum vytvořil grafiku expozice výstavy Stopy lidí; k tomu účelu oslovil několik set svých přátel a známých i úplných neznámých, aby mu poslali otisky svých nohou.

Reflexem č. 37/2007 byl dotázán, jak se má.

V říjnu se zúčastnil svým "ideálním" plakátem výstavy členů SBB v galerii brněnského HaDivadla Divadlo svět.

V listopadu se zúčastnil virtuálního bienále s poněkud zavádějícím názvem "E-mail sex", pořádaného v košířském Altánu Klamovka Asociací užité grafiky, a konečně mezi padesátkou autorů z Česka, Polska, Francie, Maďarska, Finska, Ruska, Ukrajiny, Estonska, Číny, Izraele, Portugalska, Kanady a Vietnamu obsadil alespoň 3. místo.

Práce v atelieru Vizuální design na FUD ho baví natolik, že dobrovolně plní tytéž úkoly, jaké studentům zadavá.

Svými ilustracemi k Doomdorfovi a Jonášovi (Kalich) se zúčastnil výstav ilustrací v Havlíčkově Brodě a v Pelhřimově.

2008
Hned zkraje roku prodloužil grafickou spolupráci s penzionem U Čápa v Příchovicích; už z webu je patrné, že ho práce baví.

Spolupráce s Národním muzeem pokračovala grafickým zpracováním výstavy o mecenáši a staviteli a zakladateli Akademie věd, nazvané Portae vitae Josefa Hlávky, v Lobkowickém paláci na Pražském hradě.

Na 300 rozeslaných novoročenek mu přišlo pouhých 5 odpovědí. "Nevzdám to," poznamenal ke své obsesi.

V Altánu Klamovka uspořádal pro studenty FUD sympozium k 60. výročí Vítězného února. Studenti tak zpracovávali téma okamžiku, který mohli stěží zažít i jejich rodiče.

S Pavlem Šťastným se kurátorsky podílel na studentské výstavě SSŠRT Michael u příležitosti otevření speciálního Internetového centra pro vozíčkáře, nevidomé a slabozraké, pořádané ve Staroměstské radnici v Praze.

V únoru si v rámci obhajob klauzur svými studenty s nimi zarapoval.

V březnu se zůčastnil dalšího kola varovného projektu Trikem proti komunismu. Obsadil pěkné 8. místo mezi profesionály, jeho studentka byla 6. a 10.

V červnu se zúčastnil výstavy Tchaiwan/Czech Image v Brněnském kulturním centru, pořádané SBB.

V červenci uspořádal v Klínovicích sítotrikový workshop, v rámci tradičního 1. ročníku Pivo Limo Síto Klíno.

Mikuláš s Čertem
8. října zahájil v altánu Klamovka výstavu prací jeho atelieru na FUD, zabývající se tehdy provařeným osmičkovým devadesátým výročím...
V kinech Aero a Světozor se promítají spoty Messengeru, které animoval a vymyslel. K vidění jsou zde, zde a zde.
S koncem listopadu byl nominován na cenu Designer roku Akademií designu ČR za grafický vizuál a styl výstavy Stopy lidí. Nominace ale zůstala jen nominací...
V Reflexu 51-52/2008 odpovídal na otázky Art-detektoru. Tady je původní, redakcí nekrácená verze.

Od půlky dubna do půlky května 2009 pořádal svou retrospektivní výstavu conejvíc v pražském altánu Klamovka - a vystavil vše, co našel, neztratil nebo nerozdal!

2009

V příloze Reflexu 10/2009 vyšla anketa, koho či čeho si umělci váží či neváží za posledních 20 let. Pavel Beneš uvedl tohle.


Od března 2009 týden co týden, vždy v pondělí v příloze Hospodářských novin Kariéra, vysvětloval byznysmenům, co obnášejí funkce v reklamní agentuře. Plná znění v původní podobě jsou zde. Úvodní rozhovor je zde.
Mikuláš s Čertem
S koncem května byla zahájena ve Vídeňské opeře rakouská verze výstavy o Josefu Hlávkovi, kterou rovněž graficky zpracoval.
Od 17. června měl v pražském Paláci Dunaj úplně prťavou výstavu, nazvanou conejmíň. Byla sice prťavá, ale vydržela až do listopadu. Pikantní je, že o sundání plakátu Bacha na ně! požádal při své návštěvě Prahy papež Benedikt XVI. (byl ubytován za rohem).

13. listopadu (pátek) zahájil svou výstavu Brnění aneb Pražák seš a v Prahu se zas obrátíš v Galerii HaDivadlo, v Poštovské ulici v Brně, v Pasáži Alfa. Vystavil tu 42 plakátů včetně několika novinek speciálně pro tuto výstavu. Výstavu uvedl Jan Rajlich, leccos u Benešovi prozradila formou telefonomostu Tereza Boučková.

S koncem listopadu u příležitosti 20. výročí Sametové revoluce vyšla kniha Filipa Blažka Plakáty sametové revoluce (objednat si ji můžete zde), mj. s reprodukcí Benešovy komety, a s rozhovorem, který si můžete přečíst zde. (Foto ze křtu 19. 11. 2009, zleva František Skála, PB, Ivan Král, Roman Werner a Masaryk).

V prosinci navštívil s kolegou Michalem Slejškou New York, na čemž by nebylo vůbec nic zvláštního, kdyby do té doby netrpěl nepřekonatelným strachem z létání.

2010

Má za sebou lettering titulů Malý princ, Pupíky 1, 2 a 3, Thorgal 14, 15 a 16, Malý Upírek, Stephenie Meyerová, Muriel a oranžová smrt, Ferda Mravenec, Emily Strange a Ztracené dny Emily Strange.

Po pěti letech spolupracoval s architekty Miloslavem Čejkou a Karlem Lapkou na výstavě pro Národní muzeum, tentokrát na Starých pověstech českých.

Tereze Boučkové ilustroval její fejetony v knize Boží a jiná muka aneb fejetony o lásce ke kolu (Odeon) a pro Kalich ilustroval Takovou dlouhou cestu od Luďka Rejchrta v grafické úpravé Daniela Benešové.

V červnu byl Respektem dotázán, jak si měří své běhy. Celý text je zde a nebo - kde jinde - na fejsbuku.
A jak skutečně běhá, to lze sledovat tady! Letos si zaběhl dvakrát 10 km: v září Metroběh a Běchovice. Přihlásil se na dubnový Hervis půlmaratón, tak uvidíme, kam to doběhne.

Se scénáristou Pavlem Štinglem a architektem Romanem Kouckým spolupracuje na budoucí expozici Muzea Krkonoš ve Vrchlabí, která bude otevřena v roce 2013.

Založil si svůj blog.

Rozhodl se, že letos žádná pf2011 nebude!

Boží muka, Luxor

2011

Od letošního 1. února do konce dubna v příštím roce chytračil každý pátek na serveru Futurum o elektronických čtečkách, tabletech a dalších zbytečnostech. Pak pro změnu v Reflexu.

Několika vstupy naznačil, jak to tehdy bylo, v dokumentu Jana Dufka (v rámci cyklu RETRO) o grafickém designu za bolševika, který vysílaly s koncem března vysílaly ČT24 a ČT1.

Doběhl mezi posledními v Palestra kbelské desítce. 2. dubna odběhl svůj první Hervis půlmaratón (2:37:23), 18. června do Stromovky detašovaný privátní Olomoucký (2:20:47), 18. září Ústecký (2:25:15) půlmaratón a pár dalších závodů (zářijový NikeRun byl nečekaně extrémní záležitostí). 17. září vysílala ČT24 pořad, v němž se spolu s dalšími vyznal z lecčeho, co mu běh přináší.

V květnu byl vystaven v Galerii Supermarket WC v Karlových Varech v rámci projektu Vizuální Strip Show. Týden co týden totiž publikuje jeho student Jakub Mareš svůj strip o dění v ateliéru, a Pavel Beneš spolu s asistenty jsou jeho hlavními hrdiny.

Musí pochválit Čechomor, že se konečně obrátili na odborníka a nechali si u něj udělat grafiku na vše kolem posledního CD Místečko, jakkoli bylo jednání ze strany Universalu stresující a neprofesionální.

Z celkových 2617 km uběhl v roce 2011 slušných 1456 km.

Retro, Design za bolševika, ČT24

2012

S koncem února vydala Fakulta umění a designu UJEP v edici Projekty knížku ODZADU s jeho fejetony doplněnými ilustracemi a spoustou textů ostatních o něm (mj. Jiří Suchý, Tereza Boučková nebo Jan Solpera). Trailery jsou k vidění zde. V listopadu 2012 byla kniha nominována na cenu Czech Grand Design 2012.

Se svými studenty připravil projekt POESIALITA pro podzimní výstavu FUD UJEP v pražské Národní galerii.

Zase o pár kreseb doplnil svoje vyznání labradoru Garpovi nazvané Labradosti a s koncem května si uhnal kýlu (a jen taktak stihl uběhnout svůj 3000. kilometr).

Se svými pátečními moudry se z Futura přesunul na Reflex on-line (dolů mezi zprávy), poslední sloupek lze otevřít odsud.

12. června měl svoji světovou premiéru animovaný film VIZUÁLNÍ STRIP NAVĚKY, v němž hraje hlavní roli. Film si můžete objednat zde, a zde je film o filmu a tady je famózní trailer.

14. srpna odběhl svůj 3333. kilometr a 30. září se v Běchovicích konečně dostal pod magickou hodinu na 10 km (28:40, referát je tady); v říjnu si pak zlomil zanártní kost a měl dva měsíce po běhání.

V říjnu natočil jeho student Jakub Mareš motivační spot, v němž Pavel Beneš hraje hlavní roli. Mareš rovněž natočil rozpravu studentů o tom, proč se jim v Benešově ateliéru líbí.

Den otevřených dveří č. 344 FUD UJEP pojal ateliér Vizuální design v duchu sloganu "Vizuální design je i tvoje babička" a všichni se přestrojili za babky.

12. prosince obdržel za knihu ODZADU Mimořádnou cenu rektora UJEP za knihu rku 2012.

2013

V lednu vyšla dlouho očekávaná Poesialita a 17. ledna 2013 proběhl ve Veletržním paláci v Praze její křest spojený s autorským čtením. Podrobná zpráva je zde.

V lednu v prezidentských volbách volil Karla Schwarzenberga.

Ke ?Dni ode vřených dve ří 2000 13? natočili studenti ateliéru Vizuální design motivační spoty, ze kterých se lze konečně snad dozvědět, co to vlastně vizuální design je.

* 201 cm (bejvávalo...) | nahoru | do šuplat